Sommeråbne værksteder i Raadvad
Lørdag den 3. og søndag den 4. Juni 2017
Begge dage fra klokken 11-17

På Raadvad Gamle Knivfabrik inviterer kunstnere og kunsthåndværkere publikum indenfor i deres værksteder denne første weekend i juni. I de historiske og smukke omgivelser kan man spadsere fra værksted til værksted og opleve stemningen, og har samtidig mulighed for at købe kunst og kunsthåndværk med hjem. Tag familien med, oplev værkstederne i Raadvad og gå en tur i skoven.

Vi glæder os til at se jer!

Besøg eksempelvis Augusta Atla atelier/værksted
Herover: Ydra. Gouache på papir, 2017

Deltagere i forbindelse med sommeråbne værksteder Raadvad 2017
Augusta Atla, billedkunstner, tegning og grafik www.augustaatla.com
Aure Studio interiør/tøjdesigner, tryk og posters www.aurestudio.com
Aleksis Carlander, snedker, linolie behandlede håndlavede havemøbler
Elisabeth Lau Kieffer, keramisk formgiver, porcelæn og stentøj www.elisabethlaukieffer.dk
Lisbet Friis, tekstildesigner, tekstil www.lisbetfriis.dk
Joachim von Westen, egenproduktion af delikatesser
Sys Svinding, billedhugger, skulptur i granit, www.sys-svinding.dk
Per Jensen, håndlavede vandrestokke i træ
Katrine Skovsgaard, billedkunstner, smertevisualisering, pinholefotografi katrineskovsgaard.net
Per Arnoldi, billedkunstner malerier / unika keramik www.arnoldi.dk
Sofie Børsting, designer/kunstner, tegning og silketryk
Stine Ring Hansen, billedhugger, skulptur i bronze www.stineringhansen.dk
Karin Carlander, væver, tekstiler i hør. www.karincarlander.dk
Sophie Clemmensen, møbelsnedker, møbler/bakker, www.clemmesnedkeri.com
Yoshiki Nakahara, billedkunstner, akryl og oliemaleri